Złote obrączki – wszystko, co musicie wiedzieć o nich przed ślubem

W kościele czy urzędzie spędzicie godzinę. Sala na wesele posłuży Wam przez jedną noc, ale obrączki pozostaną z Wami na zawsze. Najczęściej wykonane są ze złota. Złoto jest metalem szlachetnym, z którego najczęściej wykonuje się obrączki. Nic dziwnego, obrączki są przecież symbolem miłości i wierności. Są najważniejszą ślubną pamiątką, przypominającą o złożonej sobie przysiędze. Ponieważ nosi się je przez całe życie, każdego dnia, powinny spełniać nie tylko walory estetyczne, ale być też praktyczne, wygodne i trwałe. 

Złote obrączki

Złote, ale jakie? 

Życie przed ślubem to sztuka wyboru. Kiedy będzie oglądać sale na wesele, będziecie pytani ilu gości zamierzacie zaprosić, jakiego menu oczekujecie, jakie macie dodatkowe oczekiwania itp. Kiedy wybierzecie się na pierwszą wizytę w salonie jubilerskim i powiecie, że chcecie kupić złote obrączki, z pewnością usłyszycie pytanie: złote, ale jakie? I jeśli wydawało Wam się, że mówiąc „złote” podjęliście już decyzję, jesteście w błędzie. Będziecie musieli zdecydować się na kolor złota i jego próbę, podjąć decyzję co do tego czy mają być błyszczące czy matowe a także określić czy chcecie, żeby zatopić w nich kamienia oraz umieścić grawer. 

Ilość złota w złocie 

Możecie być zaskoczeni, ale złoto samo w sobie jest metalem miękkim, o niezbyt dużej trwałości. Dlatego w produkcji biżuterii dodaje się do niego inne metale. Złote obrączki, które kupicie nie będą więc w 100% złote. O tym, ile złota jest w „złocie”, mówi próba złota. Przez próbę złota rozumie się ilość czystego złota w jego stopie. Próba 585 oznacza, iż na 1000 części przypada 585 czystego złota, natomiast pozostała część tj. 415 to stopy innych metali. Innymi metalami są głównie miedź, srebro, nikiel i pallad. 
Złoto próby 585 to złoto, z którego wykonana jest większość biżuterii, którą na co dzień widujemy, gdyż takie proporcje sprawiają, że złoto ma pożądaną barwę i takie właściwości, które gwarantują trwałość.

Różne próby złota

Wspomnieliśmy już, że najpopularniejszą próbą złota jest próba 585, ale możecie kupić też obrączki o innych próbach. 


Złoto o próbie 750 – wysoka próba złota. Zawartość złota na bardzo wysokim poziomie. Barwa takich obrączek jest intensywnie żółta, a ich trwałość przy dobrym wykonaniu jest bardzo dobra. Obrączki próby 750 będę droższe niż obrączki pozostałych prób. 


Złoto o próbie 585 – wysoka zawartość złota, bardzo wysoka trwałość. Takie obrączki są tańsze niż obrączki próby 750, ale nadal określane jako drogie (najprostszy komplet kosztuje około 1.000 zł).


Złoto o próbie 375 – średnia zawartość złota, nieco wyższa, ale raczej niezauważalna w codziennym użytkowaniu, trwałość niż w przypadku próby 585. Obrączki z tej próby należą do tańszych i są świetną alternatywą dla osób o ograniczonym budżecie. Kolor zbliżony do złota próby 585. 


Złoto o próbie 333 – mniejsza ilość złota i większa ilość pozostałych metali. W użytkowaniu można zauważyć różnicę, gdyż większa zawartość metali nieszlachetnych powoduje z czasem, że złoto oksyduje, jego kolor się zmienia. Żeby obrączki wyglądały dobrze, trzeba je częściej polerować u jubilera. Takie obrączki mogą też pozostawiać ciemne ślady na skórze. 

Kolory złota

Złoto wcale nie musi być złote. Wybierając obrączki ze złota możecie zdecydować się tzw. „żółte złoto”, które ma barwę ciepłej żółci, albo postawić na inne rozwiązania. Złote obrączki mogą przybrać barwę. Decydując się na złoto z większym dodatkiem miedzi będziecie nosić obrączki z tzw. „różowego” lub „czerwonego” złota. Takie złoto ma jeszcze cieplejszą barwę, która zbliżona jest do odcieni pomarańczy, różu, czerwieni.
Popularne jest także białe złoto, które może przybierać różne odcienie. Obrączki z białego złota niklowego będą miały barwę białą, ale wpadającą w żółtawy odcień. Obrączki z białego złota niklowego rodowane będą bardzo białe, taki kolor uzyskuje się poprzez pokrycie obrączki warstwą rodu w odcieniu bardzo białym. Ta warstwa z czasem ulega wytarciu, a obrączki przybierają barwę złota niklowanego. Obrączki z białego złota palladowego to obrączki białe, ale wpadające w szarość. Oczywiście wszystkie nadal są obrączkami złotymi, tj. wykonanymi ze złota. Możecie również połączyć złoto dwóch kolorów w swoich obrączkach. 

 

Wygląd obrączek

Złote obrączki mogą wyglądać bardzo różnie. Poza wspomnianymi kolorami mogą wyróżniać je kamienia, zdobienia i grawery. Zwłaszcza te ostatnie przybierają w ostatnich latach bardzo różnorodne formy. Do niedawna grawer umieszczany wyłącznie na wewnętrznej stronie obrączki, aktualnie graweruje się także stronę zewnętrzną. Popularne są nie tylko napisy, ale także symbole, np. symbol dwóch połączonych serc czy pasujących do siebie puzzli, a nawet odcisków palców ukochanej osoby. Tradycyjny grawer można zastąpić tzw. grawerem emaliowanym, który pozwala na wprowadzenie kolorów, np. zapisanie inicjałów połączonych rysunkiem czerwonego serca.
Mimo tego, że o samych złotych obrączkach można powiedzieć wiele, decyzja o ich zakupie jest stosunkowo łatwa do podjęcia i nie zajmie Wam wiele czasu. Dużo więcej musicie zarezerwować go na inne przygotowania. Na to, czy wasze wesele będzie udane mają wpływ muzyka, menu i sala na wesele, którą wybierzecie. Te czynniki tworzą klimat i mają duży wpływ na odbiór gości. Obrączki natomiast są tylko dla Was i to Wam, a nie gościom mają się podobać. 

Tekst sponsorowany: GoCook – organizator przyjęć weselnych https://gocook.pl/wynajem-sali/sala-na-wesele

0 Udostępnień

Towesele.pl

Redakcja

bądźmy blisko

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>