6 rzeczy, które warto wiedzieć na temat nalewek alkoholowych

nalewka
Zobacz galerię
1 zdjęć
nalewka
6 rzeczy, które warto wiedzieć na temat nalewek alkoholowych
nalewka

Nalewki to nieodłączny element wielu kulinarnych tradycji, sięgający aż XVI wieku. Choć na przestrzeni lat ich popularność nieco osłabła, to wciąż pozostają one ulubionymi trunkami szczególnie wśród starszych osób. Termin „Nalewka babuni” nie wziął się znikąd. To właśnie nasi dziadkowie bardzo często robili nalewki na własny użytek, a następnie sięgali po trunek np. na rozgrzewkę lub kłopoty z trawieniem. W obecnych czasach można bez problemu kupić gotowe nalewki. Warto jednak dowiedzieć się o nich co nieco, aby móc przygotować je samodzielnie, podtrzymując niejako rodzinną tradycję. Zapraszamy do świata nalewek domowej roboty.

Czym jest tak naprawdę nalewka?

Nalewka to trunek powstały z połączenia alkoholu z owocami, kwiatami, ziołami często słodzony syropem cukrowym. Proces jej produkcji polega na zalaniu składników alkoholem (spirytusem) w celu wydobycia ich aromatu i walorów smakowych oraz utrwalenia smaku. Nazwa własna nalewki często odzwierciedla jej główny składnik, na przykład nalewka wiśniowa lub nalewka z pigwy.

Czy samodzielne przygotowanie nalewki jest trudne?

Proces produkcji nalewek nie jest skomplikowany ani czasochłonny. Tak naprawdę sprowadza się do umycia, pokrojenia np. owoców i umieszczenia w szczelnych naczyniach np. słoikach. Cały proces kończy zalanie składników alkoholem, tak aby dokładnie przykrył owoce, zioła. W zależności od przepisu nalewkę można dosłodzić miodem lub cukrem i pozostawić tak na kilka tygodni.

Jakie rodzaje nalewek cieszą największym powodzeniem?

Nalewki owocowe są szczególnie cenione za swoje bogate aromaty i smaki. Popularne są nalewki z czarnej porzeczki, aronii, pigwy czy malin. Również nalewki ziołowe, takie jak nalewka z mięty czy nalewka z rumianku, zyskują coraz większą popularność.

Po jakim czasie od zrobienia nalewka będzie gotowa do picia?

Czas dojrzewania nalewki zależy od rodzaju składników i receptury, ale zazwyczaj wynosi do kilku tygodni. Im dłużej nalewka leżakuje, tym bardziej intensywny staje się jej smak i aromat.

Na co zwracać uwagę decydując się na zakup gotowej nalewki?

Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby przygotowywać nalewki samodzielnie, może sięgnąć po gotowe produkty. Przy wyborze takiej nalewki warto zwrócić uwagę na naturalność składników oraz proces produkcji. Nalewki zawierające wysokiej jakości składniki i wytwarzane domowymi sposobami zazwyczaj oferują najlepszą jakość i smak.

Jak prawidłowo przechowywać nalewkę, aby zachowała swoje walory smakowe?

Masz nalewkę, która Ci smakuje i chcesz, aby zachowała ona jak najdłużej swoje walory smakowe? Pamiętaj, aby była ona przechowywana w szczelnych butelkach lub słoikach, z dala od światła słonecznego i dużych wahań temperatury. Dzięki temu powstały syrop ma szansę zachować klarowność i aromat na wiele kolejnych tygodni.

Podsumowanie

Jak widać, nalewki mogą być bardzo ciekawym produktem, dzięki któremu możemy podtrzymać domową tradycję. Ich różnorodność, bogate smaki i prosta produkcja sprawiają, że są one popularnym i cenionym trunkiem szczególnie wśród seniorów. Nalewka własnej roboty to świetny pomysł na prezent dla np. dziadków, którzy będą przy okazji recenzentami naszego wyrobu. Jeśli natomiast ktoś nie chce przygotować jej sam, może sięgnąć po jedną z wielu nalewek dostępnych w sklepach. W tym ostatnim przypadku należy zwracać uwagę na możliwie krótki skład produktu, który daje nadzieję, że trunek będzie bliski temu, co można przygotować samodzielnie.

0 Udostępnień

Towesele.pl

Redakcja

bądźmy blisko

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>