Plan wesela

Plan wesela
Zobacz galerię
1 zdjęć
Plan wesela
Plan wesela
Plan wesela

Organizujesz wesele i nie wiesz, jak kompleksowo podejść do wydarzenia? Pomoże ci w tym dobry plan działania. Pamiętaj, aby zawrzeć w nim wszelkie aktywności: od fryzjera, poprzez wybór kościoła i sali weselnej aż do DJ-a czy upominków dla gości. Jak napisać plan wesela? I po co? Przede wszystkim po to, by sprawdzić, jakie wydatki nas czekają. Plan przydaje się także w momencie, gdy chcemy dopiąć wydarzenie na ostatni guzik i mieć pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy. Sprawdź, jak ułożyć plan i o co zadbać. 

Wesele to jeden z najważniejszych dni w życiu człowieka. Przygotowania do wymarzonej imprezy trwają miesiącami. Niektóre pary zamawiają sale weselne nawet 2 lata wcześniej. Impreza jest czasochłonna i sporo kosztuje. W związku z tym, plan wesela jest niezbędny. Od czego rozpocząć układanie harmonogramu? Warto zastanowić się, jaki mamy budżet. I poruszać się w granicach określonej kwoty. O czym pomyśleć? Istotną rolę odgrywają starostowie weselni, którzy pomogą w organizacji wesela.

Wesele krok po kroku 

Wesele krok po kroku. Jak podejść do tematu? Na początku zdecyduj, ile masz pieniędzy. Przyjęcie może kosztować kilkadziesiąt tysięcy, a nawet kilkaset. Rozpisz dokładnie, ile chcesz wydać na strój, ile na jedzenie, a ile na alkohol. Zastanów się, czy kupisz upominek dla gości weselnych. Z pewnych atrakcji można zrezygnować, np. z dodatkowego baru z lodami bądź watą cukrową. 

Od czego rozpocząć planowanie? Zacznij od… siebie. Wybierz wymarzoną suknię, umów się na makijaż i do fryzjera. Zdecyduj, jaką biżuterię będziesz miała i wybierz odpowiednie dodatki w postaci butów, torebki i bukietu. Kolejnym krokiem będzie zaplanowanie dojazdu. W tym mogą pomóc starostowie weselni. Zapytaj, czy znają firmy, które wynajmują limuzyny na ślub. Jak zaplanować ten wymarzony dzień? Rozpisz dokładnie, o której godzinie wstaniesz, a także o jakiej porze powinnaś dotrzeć do kościoła. 

Jak zaplanować dzień?

Jak zaplanować dzień? Zastanów się, o której godzinie musisz wstać. Następnie umów się do fryzjera i kosmetyczki tak, by mieć czas na spokojne wyszykowanie się. Kolejnym krokiem jest zamówienie limuzyny. Niech ta będzie ok. 40 minut wcześniej. Musisz liczyć się z tym, że po drodze sąsiedzi lub dalsi znajomi będą organizować bramy. Dlatego warto mieć w bagażniku słodycze i alkohol dla biesiadników. 

Czy godzinowy plan dnia ma sens? Oczywiście! Trzymanie się harmonogramu pomoże uniknąć chaosu i zniweluje stres. Uwzględnij w planie, o której powinno rozpocząć się przyjęcie. A czy należy planować wesele co do minuty? Rekomendowane jest ustalenie, o której godzinie wybrane dania będą pojawiać się na stołach. Nie przejmuj się, jeśli będą drobne opóźnienia. Te z reguły zdarzają się. Pamiętaj także, że to twój dzień i ty musisz czuć się najlepiej.

 • Pomyśl o wszystkim przed imprezą. 
 • Ułóż harmonogram i trzymaj się go. 
 • Zaplanuj budżet.
 • Trzymaj się budżetu i unikaj nieplanowanych wydatków. 

Jaki kościół wybrać na ślub? 

Przyjęto, że ślub kościelny powinien odbywać się w parafii panny młodej. Obecnie wiele się zmieniło. Zanim zdecydujesz się wziąć ślub w swoim kościele, odpowiedz sobie na pytania: 

 • czy podoba mi się; 
 • czy lubię proboszcza; 
 • czy daleko będzie od niego na salę weselną; 
 • ile kosztuje ślub w tym kościele. 

Możliwe jest wzięcie ślubu w kościele, do którego nie należymy. Wystarczy pobrać od proboszcza naszej rodzimej parafii odpowiednie zaświadczenie. Czy są alternatywy dla ślubów w kościele?

Jeśli zależy ci na ślubie kościelnym, ale nie chcesz go robić w świątyni – postaw na plener. Śluby plenerowe przywędrowały do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Tam są bardzo popularne. Wówczas w wybrane miejsce jest zapraszany proboszcz. Śluby plenerowe są organizowane koło sali weselnej, w której odbędzie się przyjęcie. Niekiedy młodzi wybierają plażę lub łąkę – wszystko zależy od ich preferencji, a także fantazji. Nie ma utartych schematów. 

Starostowie weselni. Jak mogą ci pomóc? 

Organizacja wesela może być czasochłonna. W związku z tym warto mieć pomoc. Starostowie weselni – kim oni są? To świadek lub świadkowa. Wszystko zależy od przyjętych zwyczajów. Niekiedy starostwie weselni to także świadkowie. Nie zawsze tak jest. Kto najczęściej jest świadkiem? 

 • Brat.
 • Siostra. 
 • Przyjaciel. 
 • Ojciec chrzestny. 

Starostowie weselni to prawa ręka pana młodego. Dbają o to, by: 

 • przyjmować prezenty po zaślubinach, zbierać kwiaty;
 • na stole nie zabrakło alkoholu, a także napojów; 
 • orkiestra grała odpowiednie kawałki; 
 • dbać o dobrą atmosferę podczas wydarzenia;
 • oczepiny przebiegały odpowiednio. 

Starostowie weselni posiadają bardzo ważną funkcję, dlatego tak istotne jest, by trzymali fason podczas wydarzenia.

A jaka jeszcze jest ich rola? To organizowanie wieczoru kawalerskiego. Ich zadaniem jest zaproszenie gości i wybór miejsca, gdzie odbędzie się impreza. Starostowie weselni zapewniają także upominki dla gości. To drobne, śmieszne gadżety, które ułatwią wspólną zabawę. 

Upominek dla gości weselnych. Co wybrać? 

Podczas planowania wesela warto także zadbać o upominek dla gości weselnych. Dlaczego to tak istotne? Za pomocą drobnych gadżetów podziękujemy naszym gościom za obecność. Jaki upominek dla gości weselnych wybrać? Świetnie sprawdzą się regionalne wyroby w postaci miodu czy nalewek, a także ozdobnie pakowane dżemy. Pary wręczają również pierniczki czy inne ciastka domowej roboty. Ważne, by upominki były spersonalizowane. 

Co jeszcze warto zaplanować? Pierwszy taniec. Wybierz muzykę, jaka ci odpowiada i zapisz się do szkoły tańca. Warto pomyśleć także o oprawie. Pary wybierają w tym celu bańki mydlane, a także konfetti. Kolejnym elementem jest sesja plenerowa lub w studiu. Zastanów się, jak wiele zdjęć potrzebujesz, a także jak mają wyglądać. Pomyśl też o gadżetach na wesele. Co jest na topie? Fotobudka. Istotną kwestią są też dekoracje ślubne. Warto pomyśleć o bramie, a także dekoracjach w kościele czy nad tym, jak powinny wyglądać stoły. 

Planowanie pomoże ci uniknąć niepotrzebnego stresu. Stwórz harmonogram i ciesz się wymarzonym dniem. 

0 Udostępnień

Towesele.pl

Redakcja

bądźmy blisko

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Możesz użyć tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>